HDB3VR2100TC
HDB3VR 2P 100A 300mA AC
Complementary
[In] rated current : 100.0 A
Earth-leakage sensitivity : 300.0 mA
Frame size : 100AF
[Ue] rated operational voltage : 230 V AC
[Ui] rated insulation voltage : 500 V
Mechanical durability : 2000 cycles
Electrical durability : 1000 cycles
Protection type : Earth-leakage protection direct contact
Local signalling : Mechanical indicator for fault
Mounting support : 35 mm DIN rail
9 mm pitches : 4
Clamping connection capacity : <= 35 mm²
Tightening torque : 2…4.5 N.m
Height : 82.5 mm
Width : 36.0 mm
Depth : 71.0 mm
Embedding depth : 44.0 mm
E-commerce address : Residual-current-switch-hdb3vr-ac-type
Description
Residual Current Switch HDB3VR – 2P – 100A – 300mA – for AC
Main
Range of product : HDB3VR
Product or component type : Residual current circuit breaker (RCCB)
Poles description : 2P
Earth-leakage protection class : Class AC
Environment
Environmental characteristic : Fire retardant
Tropicalisation : 2
Pollution degree : 2
Ambient air temperature for operation : -25…40 °C