HDB3W125H4B80
HDB3w-125 10kA 4P B 80A
Complementary
Poles description : 4P
[In] rated current : 80 A
[Ue] rated operational voltage : 400 V AC 50/60 Hz
Curve code : B
Magnetic tripping limit : 6 x In
Breaking capacity : 10 kA
[Ui] rated insulation voltage : 500 V
[Uimp] rated impulse withstand voltage : 4.0 kV
Cable entry : Top, Bottom
Mounting support : 35 mm DIN rail
Protection type : Overload protection, Short-circuit protection
Connections - terminals : Forked type tag connectors
Clamping connection capacity : <= 50 mm²
Tightening torque : 3.5 N.m
Height : 86.4 mm
Width : 108.0 mm
Depth : 74.5 mm
Embedding depth : 44.0 mm
E-commerce address : Hdb3w-125-mcb-27mm-up-to-125a-10ka-breaking-capacity-1
Description
Miniature Circuit Breaker HDB3w-125, 27 mm, AC, 10 kA, 4P, B curve, 80 A
Main
Range of product : HDB3w-125
Product or component type : Miniature circuit-breaker
Device application : Isolation
Environment
Dielectric test voltage : 2.0 kV 50/60 Hz 1 min
Shock resistance : 30 gn (duration = 11.0 ms) for 3 shocks
Standards : IEC 60947-2
IP degree of protection : IP20
Pollution degree : 2
Ambient air temperature for operation : -20…60 °C
Ambient air temperature for storage : -40…70 °C