HDB3WN2B50
HDB3w B 2P 6kA 50A
Complementary
[Ue] rated operational voltage : 415 V AC 50/60 Hz
Breaking capacity : 6.0 kA
Dielectric test voltage : 2.0 kV 50/60 Hz 1 min
[Uimp] rated impulse withstand voltage : 4.0 kV
Magnetic tripping limit : 3...5 x In
Curve code : B
[Ui] rated insulation voltage : 250.0 V between phase and ground, 500.0 V between phases
Suitability for isolation : Yes
Mounting support : 35 mm DIN rail
Clamping connection capacity : <= 25 mm²
Tightening torque : 3 N.m
Height : 80.0 mm
Width : 35.4 mm
Depth : 78.5 mm
Embedding depth : 61.0 mm
E-commerce address : Hdb3w-mcb-without-indicator-6ka-breaking-capacity
Description
Miniature Circuit Breaker HDB3W – 18 mm AC – B – 2P – 6 kA – 50 A
Device application : Isolation, Control
Poles description : 2P
[In] rated current : 50 A
Operating altitude : 0...2000 m
Ambient air temperature for operation : -20…60 °C
Ambient air temperature for storage : -40…70 °C