HDM3100T100B3XX
HDM3-100T/4P 30/30KA 100A
Complementary
Poles description : 4P
[In] rated current : 100.0 A
Frame size : 100AF
[Ue] rated operational voltage : 400/415 V
Network type : AC
Network frequency : 50...60 Hz
Electrical durability : 4000.0 cycles
Mechanical durability : 20000.0 cycles with maintenance, 10000.0 cycles without maintenance
[Uimp] rated impulse withstand voltage : 8.0 kV
[Ics] rated service breaking capacity : 30 kA
Rated breaking capacity : 30 kA
[Ui] rated insulation voltage : 800.0 V
Mounting mode : Fixed front
Clamping connection capacity : 35 mm²
Tightening torque : 9.5…10.5 N.m
Utilisation category : Category A
Provision for padlocking : Handle padlockable in on and off position
Height : 150.0 mm
Width : 122.0 mm
Depth : 93.5 mm
Net weight : 1.63 kg
Description
Molded Case Circuit Breaker HDM3 – 100T/4P – Mag-therm B 100A
Main
Range of product : HDM3
Product or component type : Enclosed molded case circuit breaker
Suitability for isolation : Yes
Trip unit technology : Thermal-magnetic
Device application : Power distribution protection
Voltage release type : Shunt trip release, Under voltage release
Environment
IP degree of protection : IP20
Pollution degree : 3
Ambient air temperature for operation : 40.0 °C
Ambient air temperature for storage : -20…70 °C
Dielectric test voltage : 3 kV