HDM3400T31532XX2
HDM3-400T/3P Mag MP 315A
Complementary
Poles description : 3P
[In] rated current : 315.0 A
Frame size : 400AF
[Uimp] rated impulse withstand voltage : 8.0 kV
[Ics] rated service breaking capacity : 39 kA
Rated breaking capacity : 39 kA
[Ui] rated insulation voltage : 800.0 V
Mounting mode : Fixed front
Clamping connection capacity : 185 mm²
Tightening torque : 19.5…20.5 N.m
Utilisation category : Category A
Provision for padlocking : Handle padlockable in on and off position
Height : 257.0 mm
Width : 150.0 mm
Depth : 107.5 mm
Net weight : 4.6 kg
Description
Molded Case Circuit Breaker HDM3 – 400T/3P – Mag MP 315A
Suitability for isolation : Yes
Trip unit technology : Magnetic
Device application : Motor protection
Pollution degree : 3
Ambient air temperature for operation : 40.0 °C
Ambient air temperature for storage : -20…70 °C
Dielectric test voltage : 3 kV