HDG34100
HDG3-4P 100A
Complementary
Poles description : 4P
[In] rated current : 100 A
[Ue] rated operational voltage : 400 V
Network type : AC
Network frequency : 50...60 Hz
Electrical durability : 1500.0 cycles
Mechanical durability : 8500.0 cycles
[Icw] rated short-time withstand current : 2.0 kA
[Uimp] rated impulse withstand voltage : 6.0 kV
Utilisation category : AC-22A
[Ui] rated insulation voltage : 500 V
Provision for padlocking : Handle padlockable in on and off position
Mounting support : DIN rail
Connections - terminals : Tunnel type terminals
Clamping connection capacity : 25...50 mm²
Tightening torque : 3.5 N.m
Standards : IEC 60947-3
Product certifications : CE
Height : 80.0 mm
Width : 70.8 mm
Depth : 75.4 mm
Categories: ,
Description
Switch Disconnector HDG3 – 4P – 100 A
Main
Range of product : HDG3
Product or component type : Switch disconnector
Suitability for isolation : Yes
Device application : Isolation
Environment
Ambient air temperature for operation : -20…60 °C
Ambient air temperature for storage : -40…70 °C
Environmental characteristic : Continuous exposure to damp heat
Pollution degree : 2
Relative humidity  : 95 %