HDM3250T25033XX
HDM3250T 250A 3P 36/36KA MCCB
Complementary
Poles description : 3P
[In] rated current : 250.0 A
Frame size : 250AF
[Uimp] rated impulse withstand voltage : 8.0 kV
[Ics] rated service breaking capacity : 36 kA
Rated breaking capacity : 36 kA
[Ui] rated insulation voltage : 800.0 V
Mounting mode : Fixed front
Clamping connection capacity : 120 mm²
Tightening torque : 9.5…10.5 N.m
Utilisation category : Category A
Provision for padlocking : Handle padlockable in on and off position
Height : 165.0 mm
Width : 107.0 mm
Depth : 88.0 mm
Net weight : 1.53 kg
Description
Molded Case Circuit Breaker HDM3 – 250T/3P – Mag-theR 250A
Suitability for isolation : Yes
Trip unit technology : Thermal-magnetic
Device application : Power distribution protection
Pollution degree : 3
Ambient air temperature for operation : 40.0 °C
Ambient air temperature for storage : -20…70 °C
Dielectric test voltage : 3 kV