HDR3S185160
Thermal overload relay, HDR3S-185 130..160 A
Complementary
Protection type : Overload, Phase failure
Reset : Automatic reset, Manual reset
Control type : Test button, Stop button
[Ith] conventional free air thermal current : 5 A
Local signalling : Trip indicator
[Ie] rated operational current : 1.57 A at 230 V AC-15, 0.9 A at 400 V AC-15, 0.14 A at 230 V DC-13
[Ui] rated insulation voltage : 690 V
[Uimp] rated impulse withstand voltage : 6 kV
Utilisation category : AC-15, DC-13
Poles description : 3P
Height : 103 mm
Width : 105 mm
Depth : 132 mm
Description
Main
Range of product : HDR3s
Product or component type : Thermal overload relay
Device application : Motor protection
Thermal protection adjustment range : 130…160 A
Frame size : 185A
Environment
Installation category : III
Pollution degree : 3
Ambient air temperature for operation : -5…40 °C
Ambient air temperature for storage : -25…55 °C